TECHNIKA BIEGU... Jak biegać poprawnie?

TECHNIKA BIEGU... Jak biegać poprawnie?

Prawidłowa technika biegu wpływa na ekonomikę naszych ruchów. Dzięki niej poruszamy się szybciej, a także minimalizujemy ryzyko kontuzji. Zobacz, jakimi zasadami należy się kierować podczas biegania.

Technika biegu to jedna z podstawowych kwestii, na którą powinniśmy zwrócić uwagę już na początku naszej sportowej przygody. Nieprawidłowe schematy ruchowe utrwalają się i w rezultacie są źródłem pojawiania się (i nawracania) kontuzji. Ponadto prawidłowe ustawienie ciała, to szybszy, dynamiczniejszy i bardziej ekonomiczny bieg. Chociaż mówi się o tym, że bieganie to najprostszy sport i nasze ciało przecież "umie biegać", to jeśli przyjrzysz się amatorom biegania na zawodach zobaczysz, że każdy z nich porusza się inaczej. W dużej mierze jest to problem niskiej sprawności ogólnej oraz braku elastyczności mięśni.

DOBRY KROK - kolano przy uderzeniu o podłoże jest zgięte, a łydka ustawiona prostopadle do ziemi; stopa ląduje płasko; ramiona nie przekraczają pasa.

ZŁY KROK - kolano przy lądowaniu na ziemi jest wyprostowane (wstrząs zamiast amortyzacji); pięta przyjmuje całe uderzenie, palce stopy są zadarte do góry (to hamowanie z szarpnięciem całej nogi); ramiona nie wspomagają kroku, są zbyt nisko

Głowa

Patrz przed siebie. Głowę trzymaj prosto, nie opuszczaj jej bez potrzeby, ani nie kiwaj nią na boki. Wbrew pozorom to ma wpływ na efektywność twojego biegu. Staraj się również nie napinać mięśni twarzy. Bieganie nie jest aż tak bolesnym, ani stresującym sportem.

Barki i ramiona

Bardzo częstym błędem jest unoszenie barków lub też ściąganie ramion do środka (zamykanie klatki piersiowej). Staraj się rozluźnić górną część ciała. Pamiętaj również o tym, żeby nie machać barkami w przód i w tył.

Ręce pracują równolegle do ciała, w jednej płaszczyźnie, a nie w poprzek tułowia. Dłonie mniej więcej na wysokości bioder, łokcie ugięte pod kątem 90 stopni. Dłonie rozluźnione, nie zaciskaj pięści.

Jeśli czujesz napięcie ramion, bolesność karku, opuść na chwilę ręce i potrząśnij nimi lekko. Praca rąk ma ogromne znaczenie podczas biegania, a w szczególności na podbiegach. To one w dużej mierze nadają ci pędu.

Tułów i biodra

Podczas biegu zachowaj proste plecy. Nie garb się, ale również nie wypinaj za bardzo klatki piersiowej (w dużej mierze prawidłowe ustawienie tułowia reguluje prawidłowa praca rąk). Pochyl całe ciało lekko do przodu, ale nie poprzez ugięcie w stawie biodrowym. Nie zostawiaj bioder z tyłu. W przeciwnym razie twój bieg będzie bardzo mało ekonomiczny.

Nogi

Podstawową kwestią dotyczącą pracy nóg jest stosunkowo wysokie prowadzenie kolana. Stopy nie wyciągaj mocno przed siebie, pozwól, aby lądowanie nastąpiło pod tobą. Dzięki temu miękko zamortyzujesz ciało poprzez lądowanie na śródstopiu (lub też między piętą a śródstopiem). Błędem jest wyciąganie stopy mocno do przodu i ciężkie lądowanie na pięcie. Taka technika biegu może powodować bóle pleców i kontuzje kolan.

Staraj się, aby ten kontakt z podłożem był stosunkowo krótki. Dzięki temu zwiększysz dynamikę biegu.

Podsumowanie

Przyswojenie idealnej techniki biegu nie jest łatwe. Warto jednak dążyć do doskonałości. Aby biegać poprawnie, pamiętaj o ćwiczeniach ogólnorozwojowych oraz stretchingu.